TOPlist
Úvod   -    Články   -    Akce   -    Města a obce   -    Služby   -    Hospodaření DSO HR
Rozněvice

Původně se prý Rozněvice jmenovaly Hroznějovice, což prý souvisí se jménem zakladatele kláštera Teplá Hroznatou. V bule Papeže Řehoře X. z roku 1273 uvádí se Rozněvice jako majetek kláštera Teplá spolu s dalšími obcemi v okolí. Toto se potvrzuje i v roce 1406 a 1459.

V roce 1576 byly vesnice Rozněvice a Budeč prodány opatem kláštera v Teplé k panství Podmokly. V 18. století je již tato obec znovu v majetku kláštera a spadala pod správu v Krukanicích. Farností a školou patřily Rozněvice k Šipínu.

V roce 1905 byl pořízen veřejný vodovod pro usedlosti čp. 1 -2 - 3 - 10 - 11 - 13. V roce 1892 došlo k velikému požáru v obci, kdy vyhořela celá strana vesnice, kde jsou dnes provozovny živočišné výroby.

V roce 1932 byla zakoupena motorová stříkačka pro místní hasičský sbor a to za peníze, které byly zíslány za pronájem honutky ing. Š.Kličkovi, majiteli velkostatku Krukanice.

Za vesnicí při silnici na Šipín jsou dva kamenné kříže, tak zvané smírčí kříže. Další tento kamenný kříž je v lese nedaleko loučky dnešní včelnice Státních lesů.

V okolí Rozněvic se na vrchu Kozlu (531 mnm) u Šipína dolovala železná ruda. Byla prý však horší jakosti. Stopy po těžbě rudy jsou i jihozápadně od Rozněvic, kde jsou doposud patrné jámy a nachází se i ruda. Jedná se o rudu jaká se těžila a upravovala v hrudkovnách v Ejpovicích po roce 1950. Poslední zájem o těžbu železné rudy byl krátce před II. světovou válkou.

Dnes patří obec Pakoslav správně pod obec Křelovice.
Tvorba www stránek - SoftAg STŘÍBRO s.r.o. - www.STRIBRO.cz