TOPlist
Úvod   -    Články   -    Akce   -    Města a obce   -    Služby   -    Hospodaření DSO HR
Pernarec - historie a současnost

Ves leží 12 km sz od Města Touškova. Poprvé je připomínaná r. 1219 v majetku tepelského kláštera. R. 1788 zde bylo 21 popisných čísel. Na poč. 20. let 20. století zde žilo v 69 domech 413 obyvatel. V současnosti zde žije celkem 767 obyvatel, z toho 65 podnikatelů. V obci je praktická lékařka Dr. Střelcová Olga, dětská lékařka MUDr. Eva Kapicová, Selgen – šlechtění, oprava a údržba PC ( Dr.Vorlíček ), 2x obchod s potravinami, pošta, pekařství, 2 hospody, kadeřnictví, knihovna OU Pernarec, kostel řím.kat., hřbitov, skládka, farma statku Úněšov, a.s., soukromý velkostatek Skupeč.

V obci Pernarec je aktivní Sdružení hasičů Čech a Moravy, fotbalový oddíl, který hraje 3 třídu, dále zde je oddíl kopané žáků, kteří se umísťují na předních místech v rámci okresu a včelařská organizace.

Pod obecní úřad spadají obce Březí, Krukanice, Málkovice, Něšov a Skupeč.

Obecní www stránky naleznete na adrese pernarec.konstantinolazensko.cz.

Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše, datovaný již r. 1360. V letech 1820 - 1822 byla upravena a rozšířena loď a nad západním průčelím vztyčena věž. Poslední výraznější úpravy byly provedeny na přelomu 19. a 20. století a v r. 1931. Z období kol. r. 1770 pochází štuková výzdoba realizovaná I. F. Platzerem. Jižně pod kostelem leží někdejší fara, k níž přiléhá poničený hospodářský dvůr. Po obvodu rozlehlé návsi je dochováno množství usedlostí z období kol. r. 1900 a pozdějšiho. Vynikají usedlosti č. 17 a č. 21.

V blízkosti kostela stojí sloupková boží muka z r. 1664, s bohatě profilovanou hlavicí a zdobeným soklem. Další stojí při silnici do Čerňovic. V prostoru návsi při silnici jsou druhotně umístěna gotická boží muka s okoseným dříkem a rozšířeným kaplicovitým nástavcem. Při cestě do Málkovic stojí další kamenná sloupková boží muka z r. 1806.

Jižně od vsi byl do 2. pol. 60. let 20. stol. otevřen hlubinný důl pro těžbu barytu.

V obci jsou následující služby a aktivity: Obec je zapojena v aktivitách sdružení obcí: www.mikroregionhracholusky.cz, a www.konstantinolazensko.cz. Obec Skupeč na www.skupec.wz.cz
  • restaurace U Lva.
  • PC Servis - JUDr. Vorlíček.
  • Soutěž SDH o putovní Svatováclavský pohár.
  • Dětský lékař Pernarec - MUDr. Eva Kapicová.

Tvorba www stránek - SoftAg STŘÍBRO s.r.o. - www.STRIBRO.cz