TOPlist
Úvod   -    Články   -    Akce   -    Města a obce   -    Služby   -    Hospodaření DSO HR
Krukanice

Do 18. stolletí dvůr se zámkem, dnes ves. Leží 13,5 km sz od Města Touškov. Jsou poprvé připomínány r. 1197, kdy je Hroznata postoupil do užívání tepelskému klášteru. Při tepelském panství byly ještě r. 1788, kdy je uváděn zámek se dvorem a hospodářstvím. V Krukanicích sídlil správce panství. V r. 1925 byl krukanický velkostatek rozdělen a zakoupen Ing. Kličkou.

Dnes jde o zemědělskou osadu s 67 obyvateli. Dominantou je barokní budova zámku č. 1 s půdorysem do L, doplněná o dostavěné válcové věže.

V přízemí objektu jsou křížové a klášterní klenby s výsečemi. V přistavěné části se nachází trojramenné schodiště s toskánskými sloupy. Dochován je malovaný strop se štukovou dekorací. V zámku bývala kaple sv. Jana Nepomuckého.

Pod zámkem je rozlehlý hospodářský dvůr pozdně barokniho založení, kde stál i pivovar. Při cestě k zámku stojí socha blahoslaveného Hroznaty v podživotní velikosti z r. 1801. Z druhé sochy, která představovala sv. Norberta, dochován pouze sokl. V zahradě před zámkem byl vystavěn osmiboký altán. U silnice nad zámeckým areálem stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého. V polích asi 300 m od vsi směrem k Trpistům je situována barokní socha blahoslaveného Hroznaty v nadživotní velikosti. Při silnici do Pernarce stojí boží muka z r. 1613 s motivy Kristova umučení. Na rozcestí silnic Krukanice - Rozněvice stojí další barokní sloup ková boží muka s kapličkou a čtyřramenným křížem ve vrcholu.

Správně patří dnes Krukanice pod obecní úřad v Pernarci

Tvorba www stránek - SoftAg STŘÍBRO s.r.o. - www.STRIBRO.cz